ÜÇ BOYUTUN DIŞINDA BOYUT VAR MI?

ÜÇ BOYUTUN DIŞINDA BOYUT VAR MI?

ALPEREN GÜRBÜZER

İnsanoğlu çevresine üç boyut penceresinden bakar durur herdaim.. Bu üç boyut; en, boy ve derinlik olarak tarif edilir. Bu arada bu üç boyuttan başka boyutlar var mı? sorusu ister istemez akıllara takılıyor.
Alan hesaplaması yaparken ölçtüğümüz mekanın en, boy ve derinliğini kıyas ederek belirleriz. Burdan hareketle tüm olayları ister istemez üç boyutlu fotoğrafdan bakarak değerlendirmeye çalışırız. Pekala bizim dışımızdaki canlılarda da durum böyle mi? Bir iki örnek vererek meseleyi açıklığa kavuşturmaya çalışalım. Mesela yılan ve kertenkele gibi canlılarda derinlik boyutundan mahrumdurlar. Bu tür canlılar etrafı derinlik boyutundan yoksun olarak gördüklerinden dolayı eşyayı algılamaları tıpkı fotoğraftaki çekimin yansıması sonucu oluşan fotoğraf karesindeki karton filmi gibi izlerler.
Tabi ki her mekanın boyutu farklı olabilir. Onun için fizik bilimi doğmuş, hatta birde fizik ötesi alem varki o bizim bilimsel bilgilerimizin ötesinde, hatta fevkimizin üstünde. Bizim birlikte ortak paylaştığımız mekan, üç boyuta izin veriyor sadece. Üç boyutu aşacak hamle bazı Allah’ın sevdiği dostlarına nasip olabilir ancak. Zaten Miraç olayı yeterince fizik ötesi alemin anlaşılmasına bir işarettir sanırım. Ne varki insanoğlunun dış gözü ancak üç boyutu algılayabiliyor. Çünkü yeryüzü ile gökler arasında bir yığın bilmediğimiz nice varlıklarla kuşatılmışız, ama bunların çoğundan habersiziz.. Bizim dışımızda bilmediğimiz her nevarsa boyutlarımızda farklı, üstelik bu boyutları kavramaktanda aciziz.
Melekler çok hızlı hareket ettiklerinden dolayı görünmezler. Nasılki, konik cam tüpleri santrifüjün godelerine koyup hızlanmaya başladığında bir süre sonra konik tüpleri göremiyorsak, aynen öyle de hızlarına vakıf olamadığımız birçok varlıklarda arzla sema arasında ötelere seyri alem yapmaktadırlar daima. Demek ki evrende görülmeyen daha nice meleğimsi ışınlarda varmış, onları göremememiz yok oldukları anlamına gelmez. İşte sırlarına erişemediğimiz, başka bir ifadeyle enerji diyebileceğimiz bu ışınlar kuantim fizik kuralının varlığını ortaya koymaktadırlar.
Allahü Teala; ‘ O semaların ve arzın arasındakilerin Rabb’ıdır. Ve doğuların Rabbidir’’ ( Saffat suresi ayet5) beyan buyurarak boyutların sırrını hatırlatıyor ve üç boyuttan başka boyutlarında varlığına işaret ediyor biz kullarına. Bundan dolayı üç boyutun dışında dört, beş, altı vs. diyebileceğimiz boyutların herbirinin ayrı mekanlarda yer alabileceğini akıllara düşüyor. Nitekim, bu arayışta dördüncü boyutun da zaman olduğunu anlamış oluyoruz. Zaman kavramı da, sanılanın aksine bir saat meselesi değil o da üç boyuta benzer, hatta onun ötesinde bir boyuttur ve tabir caizse daima mekanlarla beraber akıp gider ahes aheste.
Velhasıl, zaman akıp gider yorulmadan.