ORUÇ HEM İBADET HEM SAĞLIK

ORUÇ HEM İBADET HEM SAĞLIK

ALPEREN GÜRBÜZER

Oruç büyük bir nimet. Orucu bir mümin ibadet şuuruyla icra eder. Allahü Teala ‘’ Ey inananlar! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi Allah’a karşı gelmekten sakınanız diye size sayılı günlerde farz kılındı... Oruç tutmanız eğer bilirseniz sizin için hayırlıdır’’ (bakara suresi ayet183-184) buyurarak orucun bundan önceki ümmetlerde olduğu gibi son ümmete de farz kılındığını aynı zamanda ibadetin yanısıra bizim için sayısız faydaları olduğunu işaret ediyor.
Dünyada bilimsel çalışmalar ilerledikçe Orucun insan vücudunda çok büyük yararlar sağladığı ortaya çıkıyor.İnsanoğlu bütün yıl çalışıp da dinlenmek için yılın bir ayını nasil ki tatil yaparak güç tazeliyorsa, organlarımızda oruç denen olayla adeta bayram yapmaktadırlar. Hele hele karaciğer ömür boyu sindirim sebebi ile salgı salarak diğer görevlerini aksatma gibi bir dizi problemler yaşayabiliyor. Malumunuz karaciğer vücudun kimya fabrikasıdır, alınan besinlerden vücudumuz için binbir ilaçlar üreterek vücutda denge ayarı sağlamaya çalışarak vücut için gerekli globülünler hazırlar. Oruçla karaciğer besin depolama işinde rahatladığı gibi oruç süresince istirahat fırsatı yakalayarak güç tazelerde.
Oruç sadece kalbe mi? mide içinde bulunmaz fırsat. Bir değirmen misali bitap düşen midemiz oruç sayesinde mide kasları ve salgı hücreleri dinlenir. İnsan aç kalınca mide de asit birikim olduğu halde oruca niyet etmesiyle asit birikimi durur. Çünkü niyet beyin mekanizmasını harekete geçirerek hormonal olarak uyarıcı etki yapar. Oruçla sinir sistemimiz üzerindeki stresler boşalır. Hipofiz, throid, pankreas gibi salgı bezleri geçicide olsa rahat bir nefes alırlar.
Oruç bağırsaklarda hem salgı hemde hareket eden kaslar istirahata kavuşur.
Kanda ki kan hacmi azalarak kalbimizi hafifletir. Kanda gıdalar en az değere düşünce kemik iliği uyarılır. Yani küçük tansiyonumuz oruç sayesinde düşer ve kalpte rahatlar. Hele anemi olanlar oruç tuttuklarında daha kolay kan üretirler. Hatta zayıflar kilo aldığını şişmanların ise kilo verdiği gözlemlenmiştir.Aynı zamanda damarlarımızdaki yağların yakılmasını hızlandırarak kollesterol ve trigliseride olumlu etkiler yaparak damar sertliğini önlemeye karşı koruyucu rol oynar.
Velhasıl, Ramazan ayı vücudumuz için büyük bir tatil ve bayramdır