OKSİJEN GERÇEĞİ

OKSİJEN GERÇEĞİ

ALPEREN GÜRBÜZER

Bitkiler fotosentez sayesinde oksijen üretirler. Yani havadan aldıkları karbondioksit ve kökleriyle aldıkları suyu güneş ışığı ve yapraklarındaki klorofille özümleyerek besin ve oksijen üretirler. Oksijeni soluyan insan beslendiği gıdaları yavaş yanma dediğimiz olayla yakarak dışarıya karbondioksit verir. Yanma olayı tabiatta da gerçekleşir, nasıl mı? Havada ki oksijenle yakmak istediğimiz maddenin karbonu reaksiyona girerek yanma gerçekleştirir.
Kur’anda oksijen var mı derseniz şu ayeti kerimeyi okumak sanırım fikir verir. Allahü Teala:’’ Yaş ağaçtan size ateş çıkarandır. Ondan ateş yakarsın’’ (Yasin ayet 80) buyurarak havadaki oksijenin bitkilerin ürettiğine işaret ederek oksijensiz yanma olayının gerçekleşemiyeceğini bildirir insanoğluna. Dolayısıyla ateş yeşil ağaçtan çıkan oksijen demektir.
Peygamberimize inanmak istemeyen müşrikler: şu çürümüş un ufak olmuş kemiklermi dirilecek diye itiraz ettiler hep. Bugün müşrikler yaşasaydı o ufalmış dedikleri kemikleri yakıpta karbon haline geldiğini görüpde bitkilerin gaz haline gelmiş karbondioksiti fotosentez kanunu ile özümseyip glikoz ve oksijen ürettiğine şahit olduklarında acaba ne diyeceklerdi. Glikoz, yani şeker canlı varlığa geçerek hayat verdiğini görürlerdi sanırım.